Jazierko pre generačné ostrieže a sumčeky čierne

Jazierko pre generačné ostrieže je aktivita, ktorá súvisí s budúcim smerovaním našej farmy, kde by sme sa chceli v budúcnosti venovať aj chovu ostriežov v uzavretom cykle, tzn. produkovať tržné ostrieže z vlastnej násady, ktorú vyprodukujú naše generačné ryby, ktoré sú chované v záhradnom jazierku o objeme cca 70 m3 .

V súčasnosti sa v jazierku nachádza 22 kusov ostriežov, veľkosti cca 12 až 15 cm. Ryby boli nachytané v rieke Nitre a môj cieľ je odchovať ich do veku keď sa budú vytierať a potom sa pokúsim zachrániť nejaké ikry, z ktorých by malo byť základné generačné stádo pre intenzívny chov na farme. Podľa literatúry ostrieže pohlavne dospievajú v 2 - 3 roku života a odhadujem podľa veľkosti, že ryby sú minimálne dvojročné, čiže je šanca že už na jar 2013 by sa mohol výter podariť.

Spolu s ostriežmi sú v jazierku chované aj ďalšie ryby, ktoré by mali slúžiť ako kŕmne ryby: ovsienky, hrúzy a jalce.

Ostrieže žijú v jazierku dosť nenápadne a veľa sa ukrývajú medzi kameňmi a v nárastoch rias. Ráno a k večeru vytvárajú malé húfiky a vtedy plávajú cez celé jazierko a lovia potravu. V podstate trvalo cca týždeň kým sa začali osmelovať a začalo ich byť vidieť. Prepokladám, že to je spôsobené tým, že v prirodzenom prostredí rieky žili v zakalenej a minimálne priehľadnej vode a naproti tomu je voda v jazierku krištáľovo čistá, v dvojmetrovej hĺbke sú bez problémov ryby na dne viditeľné. Ale ryby si zvykli a už ich neľaká ani keď sa k jazierku priblížim.

Čo sa týka potravy, tak zatiaľ jazierko tých 22 ostriežov uživí, pri pokusoch s umelou potravou pre pstruhy, ostrieže vôbec nereagujú, vždy ju vyžerú kŕmne ryby, ktoré si naopak zvykli na umelé krmivo veľmi rýchlo.

8.11.2012 - Jazierko pre generačné ostrieže je postupne prerábané na klasický akvaponický systém. K jazierku sme pripojili rastové pole rozmeru 2 x 2 metre, hlboké 40 centimetrov. Rám rastového poľa je vytvorený zo starých trámov ku ktorým je pripevnená jazierková fólia a tým vznikne vodotesná nádrž. Nádrž je naplnená keramzitom, ktorý tvorí substrát v ktorom budú pestované rastliny. Napĺňanie rastového poľa vodou zabezpečuje malé čerpadlo, ponorené v jazierku. Je zapínané cez spínacie hodiny v pravidelných intervaloch. Prebytočná (vyčistená) voda sa dostáva cez prepad naspäť do jazierka.

 

2013

Jazierko pre chov generačných ostriežov bolo zapojené do ďalších dvoch projektov. Prvý - Akvapónia na záhrade, je zameraný na zapojenie jazierka do vonkajšieho akvaponického systému, kedy sme k jazierku pripojili tri rastové polia a jazierko slúžilo ako zdroj živín. Druhý - Chov sumčeka čierneho, je zameraný na rozmnoženie generačných rýb, keďže v jazierku sú vhodné podmienky na chov sumčekov.

Žiaľ nevyšiel zámer s ostriežmi, pohlavne dospelé ostrieže sa v jazierku nevytreli, aj keď bolo vidieť samičky krásne naplnené ikrami. Všetky postupne uhynuli a v jazere zostalo cca 12 až 15 kusov mladých ostriežov, ktoré pohlavne dospejú až v nasledujúcom roku. Neúspech si vysvetľujem neschopnosťou starších rýb adaptovať sa na podmienky zmenšeného životného priestoru aj keď kŕmenie a prírodný kolobeh ročných období bol rovnaký ako vo voľnej prírode. Uvidíme ako sa v budúcnosti vydarí ten istý pokus, ale s rybami, ktoré žijú väčšiu časť života v zajatí.

V jazierku sa v jeseni objavil nový obyvateľ - skokan zelený. Doteraz sme tu mali iba ropuchu zelenú.

 

 

2014

Tento rok sa nám zadarilo v chove sumčekov čiernych. V júni sa vytreli dva páry a v jazierku nám plávajú mladé sumčeky čierne.

Rodičia si potomstvo úspešne chránia, dokonca ani dravé ostrieže si nedovoľujú zaútočiť na malé sumčeky. Je to veľmi pekný pohľad ako sa rodinka presúva po jazierku.

2015

Aj tento rok sa naše sumčeky čierne vytreli. Tento raz si vybrali za hniezdo kvetináč s leknami.

2016

V tomto roku (2016) sa nám sumčeky čierne nevytreli. Neviem reálne vysvetliť prečo neprebehol výter, keďže podmienky a generačné ryby sa nezmenili. Jediná vec čo ma napáda ako špekulácia je to, že v jazierku je už nejakých 400 kusov sumčekov a priestor jazierka je obmedzený. Čiže možno zafungoval nejaký prírodný zákon, ktorý zabraňuje vyhynutiu druhu z premnoženia.

V jeseni bolo postupne odlovených cca 200 ks mladých sumčekov.

2017

V tomto roku očakávame, či sa nám po ročnej prestávke opäť vytrú sumčeky americké.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu