Akvapónia na záhrade (2014)

18.3.2014

A máme tu ďalšiu akvaponickú sezónu. kde by sme radi prezentovali náš ďalší pokrok v tejto oblasti :-).

Ak si chcete pozrieť ako sa nám darilo v sezóne 2013, pozrite sa sem: Akvapónia na záhrade (2013)

Tento rok vďaka priaznivému počasiu začíname skoro o 2 mesiace skôr a veríme, že sa nám podarí zhodnotiť skúsenosti z minulého roka.

Ako prvý úkon v sezóne 2014 sme odburinili substrát v rastových poliach. Aj pri tomto úkone sa prejavila výhoda nášho systému a to, že odburinenie 3 rastových polí 2 x 1,5m trvalo asi 15 minút a pri tom sme sedeli na okraji rastových polí. Minulý rok sme na jeseň zapracovali do rastových polí granulovaný maštalný hnoj, ktorý sa počas zimy krásne rozpadol v substráte. Spolu so živinami z jazierkovej vody by mal pomôcť k tomu aby rastliny mali dostatok živín. Vyhneme sa tak nedostatku živín, ktorý sa prejavil minulý rok zakrpatením rajčín a papriky.

A tu je prvý tohtoročný priaznivec akvapónie. Samička jašterice obyčajnej prišla zkontrolovať, či sme poriadne vyčistili rastové pole :-). Je celkom reálna šanca, že ak sa jej substrát zapáči, tak sem koncom jari nakladie vajíčka.

21.3.2014

Vysiali sme semená do rastových polí. Tento rok sme sa poučili z minulého roka, kedy nám malé semená zapadli hlboko do štrku a výrazne to zpomalilo prípadne úplne znemožnilo vyklíčenie. Tento raz sme dali na povrch štrku cca 2 cm vrstvu výsevného substrátu, čo nám umožnilo lepší výsev (uvidíme ako to pomôže :-)

Túto sezónu sme vysiali nasledujúce semená: špenát, cibuľu žltú, cibiľu červenú, mrkvu, petržlen, celer a baklažán. Oproti minulému roku nesadíme papriku a rajčiny ako sadenice, ale skúšame to zo semien. Použili sme semená kríčkových rajčín, papriky červenej, baranie rohy a pálivé baranie rohy. Na okraj rastových polí sme ešte nasadilu trojkombináciu z byliniek bazalka, medovka a majorán. Plánujeme ešte dosiať cuketu, rukolu a kríčkovú fazuľu.

Na vonkajšej strane rastových polí sa nám z minulého roku pekne rozrástli levanduľa, tymián a rozmarín.

26.6.2014

Napriek tomu, že sme oproti minulému roku začínali skôr, tak to na záhrade nie je moc vidieť. Dosť semien nám vôbec nevyklíčilo. V podstate to vyzerá, že náš akvaponický systém najviac vyhovuje cuketám, fazuli, mrkve a tento rok sa celkom darí aj cesnaku. Dosial som ešte reďkovku, ktorá pekne vzišla.

26.11.2014

Predchádzajúci víkend sme zozbierali poslednú úrody mrkvy z našeho rastového poľa. Nádherne obohatila chuťou domáci morčací vývar :-).

Teraz nastal čas na zhodnotenie tohtoročnej sezóny 2014. Hneď na úvod zhodnotenia musím povedať, že chceme v akvapónii pokračovať aj v budúcej sezóne. Síce keď sa porovnám so susedmi, tak oni dopestovali zeleniny viac, ale sa aj omnoho viac narobili. My sme sa chodili do zahrady hlavne pozerať ako to rastie :-). Problém nebola ani dovolenka lebo našu akvaponickú záhradu nám polievala automatika.

A čo sa týka pestovatelských výsledkov, tak to bolo zas o krok lepšie ako predchádzajúci rok, aj keď tento rok nám extrémne komplikovali život hraboše. Museli sme s nimi zápoliť o cukety lebo nemali problém nám plody počas noci zožrať. Ale napríklad mrkva, petržlen, cesnak a cibuľa boli pred hrabošmi dobre chránené lebo hlodavce neboli schopné hrabať chodby v rastových poliach. Skúste vyhrabať tunel v štrku :-).  Zadarilo sa aj bylinkám, mali sme tymián, rozmarín, bazalku, mätu, medovku a pažítku. Tiež sa nam podarilo vypestovať aj celkom slušnú úrodu kríčkovej fazule.

Čo sa týka chovatelských úspechov, tak sa nám rozmnožili dva páry sumčeka čierneho, čiže pre budúci rok máme postarané o násadu.

Sezónu 2014 považujeme za úspešnú, ale už teraz romýšľame čo zas vymyslíme na rok 2015 a verte, že zas to bude niečo, čo vás snáď bude tiež inšpirovať aby ste to skúsili s nami.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu