Akvapónia na záhrade (2013)

19.3.2013

V tomto článku sa Vám budem snažiť odprezentovať svoj akvaponický systém, ktorý som postavil na záhrade. Mal by to byť chronologický pohľad na vývoj systému počas rastovej sezóny v roku 2013.

Akvaponický systém pozostáva z jazierka pre generačné ostrieže plus zatiaľ jedno rastové pole. Kvôli nepriaznivému počasiu neboli zatiaľ do rastového poľa vysadené žiadne rastliny. Čakáme na jarné, slnečné počasie.

Zatiaľ pripravujeme sadenice rajčín a papriky v skleníčku na parapete v kuchyni. Taktiež pripravujeme drevo pre stavbu ďalších troch rastových polí, čiže v konečnom stave by sme tento rok mali mať 4 rastové polia, ktoré budú zavlažované na živiny bohatou vodou z jazierka s ostriežmi.

10.4.2013

Konečne nastalo priaznivé počasie a môžeme začať pracovať na našom projekte Akvapónia na záhrade.

Začali sme stavbu ďalších rastových polí. Pri výstavbe boli použité staré trámy na vytvorenie konštrukcie. Pre zabezbečenie dlhšej životnosti sú trámy podsypané kamenivom aby boli postavené vždy na suchom podloží (viď obrázok).

11.4.2013

Vo vnútri rastového poľa vyspádujeme podložie smerom k odtoku do jazierka. Na vyspádovanie používame jemný materiál, ktorý nespôsobí prepichnutie fólie. My sme použili preosiatu záhradnú zeminu, ale dá sa použiť aj jemný piesok.

V najnižšej časti osadíme výpusť do jazierka. Ako výpusť je použitá prechodka cez stenu nádrže namontovaná na  drevenej doske pre dosiahnutie stability výpuste.

12.4.2013

Po príprave konštrukcie rastového poľa pokračujeme v pokladaní jazierkovej fólie. Treba zvoliť slnečné počasie aby bola fólia mäkká a poddajná. Spravíme lôžko pre fóliu z jemného piesku, prípadne geotextílie. Po uložení fólie odporúčam napustiť vodou a nechať deň v kľude aby sa prejavili prípadne netesnosti v spojoch alebo nejaká dierka.

 

13.4.2013

Ak nám rastové pole netečie, tak spravíme odpad (sifón), upravíme fóliu aby nám netrčala a môžeme začať s navážaním rastového média, v našom prípade riečny štrk 4-8mm.

14.4.2013

Odtok do jazierka je spravený z 32 mm prechodky cez fóliu a 120 mm oranžovej odpadovej rúry, ktorá je pravidelne navŕtaná 10 mm vrtákom. Oranžovú rúru treba obložiť väčšími riečnymi kameňmi, aby nedošlo časom k upchatiu 10 mm otvorov.

15.4.2013

Na záver naplníme rastové pole štrkom. Musíme ešte zabezpečiť prítok vody z jazierka, nastavíme spínacie hodiny pre automatické polievanie. Všetko ešte otestujeme, či to funguje ako má. Polievanie je nastavené na 5.00 ráno a 20.00 večer.

17.4.2013

Doobeda sme nasiali do rastového poľa cibuľu, mrkvu, petržlen a rukolu.

14.5.2013

Skoro po mesiaci uz mame vyklíčené semienka v rastovom poli. Pri priamom výseve sme objavili jednu zákernosť, ktorú sme si uvedomili až neskoro, čo sa prejavilo veľmi dlhým klíčením mrkvy a petržlenu. Substrát do ktorého sme vysiali, má väčšiu zrnitosť a drobné semienka zapadli pri výseve veľmi hlboko, čo sa odrazilo na dlhšom klíčení a vyzerá to, že cibuľa nám ani nevyklíči. V budúcnosti plánujeme tento nedostatok odstránit tým, že na štrk sa pred výsevom rozprestrie výsevný substrát vo vrstve 1-2 cm a do tejto vrstvy sa vysejú drobné semená.

V ďalšom rastovom poli nám vyklíčila cuketa behom 4 dní. Tá má podstatne väčšie semená, tie zostali po vysiati v optimálnej hĺbke.

V ďalšom rastovom poli sme vysadili do štrku sadenice rajčín a viacerých druhov papriky. Tieto vyzerajú, že sa úspešne ujali.

12.6.2013

Počasie tento rok moc rastlinám nepraje, chladné počasie zpomaľuje rast, preto môžete na fotkách vidieť, že rastliny nie su až tak veľké. Zatiaľ to vyzerá, že najlepšie sa darí cuketám a rukole. Kukurica vysadená pred 5 dňami už tiež pekne vyklíčila. O dva týždne ešte plánujem ku kukurici vysadiť kríčkovú a lúskovú fazuľu a to bude pre tento rok ukončená výsadba.

Ale na druhej strane pôsobia rastliny veľmi zdravým a pekným dojmom. Nie su na nich žiadni škodcovia. V substráte medzi rastlinami sa pohybuje veľa pavúkov, ktorí lovia všetok hmyz v okolí. Vyzerá to, že prostredie sa páči aj jaštericiam obyčajným, ktoré sa vyhrievajú na teplom štrku a pojedia taktiež veľa hmyzu. A večer pri svetle čelovky som objavil 2 ježkov, ktorí si pochutnávali na slimákoch. Vyzerá to, že behom jari sa nám vytvoril v záhrade fungujúci potravný reťazec :-).

 

17.7.2013

Už teraz v polovici rastovej sezóny začíname prichádzať na chyby, ktorých sa budeme musieť budúci rok vyvarovať. Rastliny síce rastú aj nejaká úroda bude, ale je evidentne vidieť, že nemajú dostatok živín - až na výnimky sú zakrpatené. V budúcej sezóne musíme nasadiť do jazierka oveľa viac rýb aby sme získali na živiny bohatšiu vodu a ďalším krokom na zlepšenie úrody bude aj väčšie množstvo dážďoviek v substráte. Taktiež plánujeme na vrstvu štrku nasypať cca 5 cm vrstvu záhradnej pôdy aby sme uľahčili klíčenie drobnosemenných rastlín.

Momentálne najlepšie rastie kukurica, fazuľa, cukety a rukola. Zakrpatené zostali mrkva, petržlen, cibuľa. Rajčiny sú malé, ale nasadili plody. Papriky (viac druhov) zostali zakrpatené a nie su zatiaľ vidieť ani žiadne plody. Baklažány iba vyklíčili a zostali iba ako miniatúrne rastlinky.

 

25.8.2013

Na fotkách dole sú vidieť plody, ktoré sme zatiaľ dopestovali pomocou akvapónie. Všetky plody sú menšie, ale chuťovo sú výborné. Ochutnali sme zatiaľ minirajčinky, cukety a aj pečená kukurička bola výborná.

Vyzerá to tak, že nakoniec ochutnáme aj mrkvu, cibuľu a zopár rôznych papričiek, ktoré už nasadili svoje plody a ak počasie vydrží, tak určite dosiahnu konzumnú zrelosť.

Rastová sezóna už bude pomaly končiť a my začíname zhromažďovať naše výsledky. Večery sa budú predlžovať a konečne budeme mať čas napísať článok o našich prvých skúsenostiach s pestovaním zeleniny v akvaponickom systéme u nás na záhrade. Veríme, že aj pre Vás to bude zaujímavé čítanie.




Copyright 2012 - www.akvaponia.eu