Články

16.01.2015

Plastelový vak

Tento článok sa venuje mojim skúsenostiam pri hľadaní ideálneho riešenia nádrže pre chov rýb. Ono to znie, že idem z jednoduchej veci robiť vedu, ale trvalo to 4 roky kým sa mi podarilo najsť konečné riešenie. V podstate článok vznikol ako odpoveď na otázky, ktoré často dostávam, že aké riešenie chovného zariadenia by som odporúčal.

Na začiatku som mal presné predstavy o tom aké vlastnosti by malo riešenie spĺňať.

Skúšal som prerátavať rôzne možnosti. Rozmer priestoru kde sú bazény umiestnené je dané rozmiestnením podporných stĺpov v hale a predstavuje štvorec 4 x 4 metre. Tak som hľadal hotové nádrže takéhoto rozmeru. Taktiež som chcel kruhové nádrže, kvôli samočistiacemu efektu, ktorý sa dá v kruhových nádržiach využiť. Ďalšou požiadavkou bola mobilita chovného zariadenia, to je dôležité hlavne v prípadoch, že ste napríklad v prenajatých priestoroch a v prípade zmeny priestoru viete bez problémov presťahovať technológiu alebo len jednoducho ešte neviete ako bude vyzerať konečné usporiadanie chovných nádrží. Z týchto požiadaviek mi vyšli viaceré možnosti. Najskôr som zisťoval ceny plastových a laminátových nádrží, ktoré sa mi zdali najideálnejšie ale zároveň vychádzali aj najdrahšie. Za plastovú alebo laminátovú nádrž priemeru 3,5 metra a hĺbky 1 meter si výrobcovia bežne pýtajú 2000 a viac eur. Co bolo pre mňa príliš veľa. Potom som našiel druhú možnosť - klasický kúpací bazén s priemerom 3,66 metra a hĺbkou 90 cm v cene cca 210 eur mimo sezóny. Bazén má plechový plášť, ktorý úplne spoľahlivo plní stabilizačnú funkciu, bazén je stabilný. Slabinou tohoto bazéna je však fólia, ktorej trvanlivosť je maximálne 2-3 sezóny, v zime je fólia veľmi krehká a všetka manipulácia v bazéne musí byť veľmi opatrná. Podstatné vylepšenie prinieslo použitie tzv. plastelového vaku, ktorý Vám na mieru spraví firma v Českých Budejoviciach. Plastelový vak do bazéna priemeru 3,66 metra x 1 meter hĺbka Vás bude stáť cca 330 eur a jeho životnosť je v mojich interiérových podmienkach teoreticky neobmedzená. Celý bazén je podložený obyčajným polystyrénom hrúbky 2 cm. Keď to teda zrátam, tak cena takéhoto riešenia je do 550 eur, čo predstavuje 1/4 z ceny plastovej alebo laminátovej nádrže toho istého rozmeru.

 

Pre väčšie rozmery statických nádrží si viem predstaviť murovaný plášť, ktorý zabezpečí stabilitu nádrže a vodotesnosť zabezpečí plastelový vak.

Pre tých čo by mali záujem o takéto riešenie, tak uvádzam linky:

Bazén: www.marimex.sk

Plastelový vak: Služby rybářství
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu