Články

20.11.2014

Kŕmenie rýb v akvapónii

Jedným zo základných pilierov akvapónie je krmivo používané pre kŕmenie rýb. Je to vlastne jeden z mála zdrojov živín, ktoré vstupujú do akvaponického systému. V tomto momente mi ako ďalšie zdroje živín napadli iba uhynuté ryby, ktoré pri zistení vyberáme a rastliny ktoré sú schopné viazať vzdušný dusík, kde patria napríklad strukoviny.

Ale vráťme sa k téme tohoto článku a to je kŕmenie rýb. Podľa spôsobu výživy delíme ryby chované v akvapónii na mäsožravé, rastlinožravé prípadne všežravce. Pre ilustráciu k mäsožravcom radíme pstruha dúhového, ostrieža, prípadne zubáča. K typicky rastlinožravým rybám patrí napríklad amur. A väčšinu rýb môžeme považovať za všežravce napríklad kapor, sumček americký, sumec veľký a z teplomilných napríklad tilapia, sumec nílsky.

Čo sa týka rozdelenia krmív, ktoré sa v akvapónii používajú, tak by som ich rozdelil na priemyselné a prirodné.

K priemyselným krmivám patria kompletné kŕmne zmesi, produkované komerčne viacerými svetovými výrobcami. Osobne mám vyskúšané značky Biomar (Dánsko), Aller (pôvodom Dánsko, ale teraz ich produkuje pobočka v Poľsku) a nakoniec Dibaq (Španielsko). Tieto kompletné kŕmne zmesi majú vybalancovaný obsah živín potrebných pre chovaný druh rýb. Produkujú sa kŕmne zmesi pre lososovité, kaprovité, sumcovité a jeseterovité ryby. Verím, že existujú aj zmesi pre ďalšie druhy, ale o tie som sa doteraz nezaujímal. Kŕmenie priemyselnými krmnými zmesami je jednoduché, väčšinou sa jedná o plávajúce alebo klesajúce granule rôznych rozmerov podľa vekovej kategórie kŕmených rýb. Veľkosť granulí sa udáva v milimetroch.

Ďalším typom krmív sú prírodné alebo nazývané aj prirodzené krmivá. Tieto môžu byť rastlinného alebo živočíšneho pôvodu. Predstavujú prirodzenú náhradu za priemyselné krmivá, zvyčajne slúžia ako doplnková zložka. Predpokladám, že väčšina záujemcov o akvapóniu začne s priemyselnými krmivami a postupne sa budú snažiť pridávať aj tieto prirodzené krmivá. Mojou víziou je v budúcnosti postupne stále viac a viac nahrádzať priemyselné krmivá prirodzenou stravou. Ale napríklad pri mojej zahradnej verzii akvapónie, kde sú ryby vonku v jazierku používam priemyselné krmivá len ako doplnok, väčšinu potravy si ryby zabezpečia sami.

Rastlinné krmivá

V akvapónii vzniká dosť rastlinných zbytkov, ktoré je možné použiť na kŕmenie rastlinožravých a všežravých rýb. Sú to rôzne zbytky vňatí napríklad z mrkvy, petržlenu. Ďalšími použitelnými zbytkami sú napríklad vodnaté plody, ktoré nezkonzumujete vy, napríklad uhorky, cukety, kúsky melóna a podobne. Niektoré druhy ako napríklad amur obľubujú aj pokosenú trávu. Samozrejme ako vždy zdôrazňujem pri akvapónii, nesmú sa používať žiadne chemické látky pre hnojenie a ochranu rastlín, lebo tým pádom by došlo k otrave rýb.

Typickou rastlinou ktorá sa používa na kŕmenie je šalát. Pestuje sa veľa druhov a  pri zbere odtrhame spodné listy a tieto môžeme zkrmovať. Majú ich radi kapre, amuri, sumčeky americke a z teplomilných druhov tilapia a sumec nílsky.

Ďalšou obľúbenou rastlinou je žaburinka (Lemma), ktorá sa v priaznivých podmienka rýchlo rozmnožuje. Zvyčajne sa používa do rastlinných filtrov ako účinný konzument dusíka. Táto drobná rastlinka chutí všetkým rastlinožravým a všežravým rybám.

Určite existuje ešte oveľa viac druhov rastlín, ktoré rybám chutia a ak sa o nich dozviem a odskúšam, tak ich určite pridám do tohoto článku.

Krmivá živočíšneho pôvodu

Ako najperspektívnejšie živočíšne krmivo sa v akvapónii javí dážďovka prípadne ďalší zástupcovia tejto čeľade. Hlavne ak používame akvaponický systém s rastovými substrátmi. V týchto substrátoch, kde sa pestujú rastliny sa výborne darí aj červom a dochádza k ich premnoženiu a môžeme ich použiť ako krmivo pre ryby. Nepoznám druh rýb, iba snáď prisnych vegetariánov, ktoré by nemali radi červy. Dážďovky je možné chovať aj mimo akvapónie napríklad v komposte. Na internete nájdete veľa návodov ako si červy dochovať.

Ďalším ľahko získaným krmivom sú larvy komárov a pakomárov. Stačí umiestniť starý sud niekde do tieňa, dať tam trochu vody a rybieho kalu a za pár dní Vám v sude pláva hromada lariev, ktoré sú ideálnym krmivom hlavne pre mladšie vekové karegórie rýb. Je to finančne výhodná náhrada priemyselných granulovaných zmesí, ktoré sú tým drahšie čím sú menšie a určené pre mladšie vekové kategórie rýb.

Podobným spôsobom v starom sude si môžete chovať aj planktón, ktorý je takisto vhodným krmivom pre mladé rybky. Návody ako si dochovať planktón sú tiež na internete, stačí použiť hociktorý vyhľadávač.

Pre tých, čo budú chcieť v akvapónii chovať dravcov, napríklad zubáče by mali chovať malé rybky, ktorými sa zubáče kŕmia. Ako kŕmne rybky sú vhodné napríklad beličky, ovsienky, hrúzy a podobné tzv. biele ryby. Ideálne je keď kŕmne rybyky majú veľa potomstva a sú nenáročné na chov. Dravce je možné kŕmiť aj čerstvo uhynutými rybami, ktoré chováte v akvapónii. Z tohoto je zrejmé, že je dobré mať pri každom väčšom chove zopár dravcov, ktoré zkonzumujú uhynuté rybky.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu