Články

28.11.2014

Kontrola akvaponického systému - GSM kamera Jablotron EYE02

Účelom tohoto článku je ponúknuť inšpiráciu pre chovateľov, pestovateľov, akvaponistov a všetkých ostatných, ktorí hľadajú spôsob ako získať základnú kontrolu nad ich chovnými a pestovateľskými systémami.

Možno v prvom momente sa Vám to bude zdať ako reklamný článok firmy Jablotron, ktorá vyrába túto kameru, ale nie je to tak. Sú to moje osobné skúsenosti s využitím tohoto užitočného výrobku :-), ktoré by mali pomôcť Vám, ktorí hladáte riešenie na podobé problémy, ktoré som chcel riešiť ja.

Pri rozhodovaní prečo kamera Jablotron EYE-02 som zvažoval viac požiadaviek, ktoré museli byť splnené:

Potreboval som GSM zariadenie, keďže v mieste nemám pevnú linku.

Hlavná požadovaná funkcionalita bola, aby zariadenie posielalo SMS notifikaciu, že bolo odpojené z elektrickej siete. Následne po pripojení do elektrickej siete mi malo poslať notifikáciu, že už je všetko v poriadku a elektrická sieť je funkčná. Toto bola základná požiadavka, ktorá mi umožnila vyhnúť sa nekontrolovaným výpadkom elektrickej energie a následným stratám v chove rýb. Špeciálne pri chove pstruhov je to životne dôležité.

Tým, že zariadenie je kamera, tak som dostal ďalšie funkcionality, ktoré som pôvodne ani neplánoval, je to významný bonus. Pri obdržaní notifikácie, že vypadla elektrina sa viem prihlásiť na kameru cez internet a sledovať, aký je aktuálny stav a ak je výpadok elektriny krátkodobý, tak nemusím ísť na farmu štartovať elektrocentrálu. Ak je aj po 2 hodinách systém bez elektriny, tak treba ísť štartovať záložný zdroj. Samozrejme ak chováte ryby nenáročné na obsah kyslíka ako napríklad sumčeka čierneho, tak nemusíte ísť neplánovane navštíviť chovný systém.

Kameru viete ovládať aj cez mobilný telefón a ak sa chcete presvedčiť v ktoromkoľvek momente, že je vo vašom zariadení všetko v poriadku, tak len vytočíte číslo kamery a cez hlasovú voľbu zadáte možnosť aby vám kamera poslala aktuálny obrázok vo forme mms. Každý už má nacvičené poznávacie, znaky, ktoré hovoria, že systém je v poriadku. U mňa sú to napríklad tieto znaky: voda vyteká z prívodných potrubí = čerpadlo funguje, viditelné čerenie hladiny v nádržiach = vzduchovacia pumpa funguje, na podlahe nie je voda = fólie sú neporušené, spoje sú neporušené, a podobne. Taktiež pri výmene vody, ktorá trvá niekoľko hodín, nemusím byť prítomný, len občas cez kameru kontrolujem stav hladín v nádržiach. Je to len na Vás aké kontrolné ukazovatele si zvyknete používať. Ako som písal na začiatku, tak je to len základná kontrola systému, ak chcete investovať do nejkej sofistikovanejšej metódy, tak je to na Vás.

S kamerou som získal aj bezpečnostnú funkciu. Má viac čidiel, ktoré monitorujú zverený priestor. Pohybový senzor dokáže vyvolať poplach a hneď Vám pošle mms, na ktorej vidíte čo spôsobilo poplach. V mojom prípade sú to často aj kuriozne zábery nočných motýľov a myšiek, ktoré lezú po oceľových lankách 3 metre nad zemou. Samozrejme senzory sa dajú nastavovať, pre podrobnosti viď užívateľskú príručku.

V závere by som spomenul aj pár slabších vlastností, ktoré sú možno pre veľa ľudí veľmi podstatné a tou je kvalita obrazu a rýchlosť kamery. Kvalita obrazu, je v tejto dobe už prekonaná, ale na druhej strane v tejto cenovej hladine je to ok a taktiež ja beriem obraz ako bonus, ktorý som dostal k zariadeniu, ktoré má primárne sledovať funkčnosť elektrickej siete :-). Taktiež rýchlosť snímania, je skôr pre prezentovanie statických záberov ako pre nejaký kvalitný video záznam.

Snáď som Vám týmto článkom pomohol získať základný prehľad o zariadení, ktoré by Vám mohlo byť nápomocné pri prevádzkovaní Vašich chovateľských a pestovateľských, prípadne akvaponických systémov. Ak by ste mali nejaké otázky ohľadom ďalších skúsenosti s kamerou, kľudne ma kontaktujte. A kľudne napíšte ak Vás napadne nejaké ďalšie praktické využitie tejto kamery.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu