Články

25.02.2015

Komerčná akvapónia

Zdravím všetkých priaznivcov akvapónie, ale aj všetkých čo sa zaujímajú o prírodné metódy dorábania potravín. Tento článok sa trochu vymyká z odborných článkov, ktoré sa snažím publikovať. Skôr by sa asi hodil na nejaký blog. Ale keďže blog nemám, tak to napíšem tu :-). Je na Vás či budete čítať do konca alebo to v tomto momente zavriete.

Článok sa týka komerčnej akvapónie a môjho pohľadu na vec. Ako hlavný podnet pre napísanie, boli správy v novinách a na internete, že nejaké spoločnosti na Slovensku a v Čechách sa idú vrhnúť na akvapóniu a investicie sú plánované v miliónoch eur. V prvom momente ma napadlo, že to musia byť asi blázni. Ak by sa išli do toho pustiť nejaké známe zahradnícke alebo rybnikárske firmy, tak to by vzbudzovalo viac dôvery.

Sám sa venujem akvapónii v malom 10+ rokov, ďalších 10 rokov som zhromažďoval informácie a napríklad akvaristike a pestovaní rastlín sa venujem od malička, čiže môžem povedať, že niečo o tom viem, ale vrhnúť do akvapónie hneď niekoľko miliónov sa mi zdá ako čistý nerozum. Viem si predstaviť, že postupným zväčšovaním systému a permanentným nasávaním vedomostí sa raz ku komerčnej akvapónii prepracujem, ale je to postupný proces.

Hlavné riziko v tomto vrhnutí sa do akvaponického biznisu vidím v tom, že tento prístup zabije prírodný charakter akvapónie. Skúsim to vysvetliť. Pri pomalom zväčšovaní systému máte možnosť jemne regulovať systém bez radikálnych zásahov a tým sa aj učíte ako systém riadiť v súlade s prírodnými procesmi. Zároveň nie ste ničím tlačený do extrémnych zásahov. Ak sa Vám darí, prirodzene zvyšujete počet rýb, zvyšujete počet rastových polí, zdokonalujete technológiu až sa zrazu dostanete na produkciu, ktorá je už veľká. Zároveň experimentujete v malom s novými rybami, rastlinami a technologickými prvkami, ktoré prirodzene zapájate do existujúceho systému ak sa Vám osvedčia. Systém permanentne pozorujete a učíte sa z neho. Nazval by som to ako harmonický a trvalo udržatelný proces rastu akvaponického systému.

Pri klasickom biznis systéme sa do projektu dajú peniaze v horšom prípade z banky v lepšom prípade ste bohatý a máte ich a vyrátate, že do určitej doby sa Vám investované peniaze vrátia a potom budete už len zarábať :-) Všetko začnete hneď vo veľkom a keďže aj akvapónia je len živočíšna výroba, tak sa určite nevyhnete začiatočníckym chybám, ktoré vyplynú buď z neskúsenosti alebo z nedokonalosti v technológii. A tieto straty budu skutočne veľké. Sám som zažil, že mi vykapalo 80% rýb a dosť dlho mi trvalo kým som vypátral prečo, v prvom momente to bol bezdôvodný úhyn. Už toto Vás začne tlačiť k múru, zistite, že musíte pridať v produkcii, aby ste stihali plniť svoj biznis plán prípadne splátky v banke. Skúšate väčšie koncentrácie, síce neprekročíte literatúrou odporúčané koncentrácie, ale ryby začnú byť v priestorovom strese a začínajú sa objavovať choroby. V bežnom chove rýb sa použijú antibiotiká, ale vy ich použiť nemôžete lebo by ste zahubili užitočné baktérie v rastových poliach a filtroch.  Čo urobíte? Odpojíte rastové polia od nádrži s rybami a ryby budete liečiť antibiotikami a v tomto momente síce zachránite produkciu ale na druhej strane zabijete to čo má byť pridaná hodnota akvapónie a to je jej prírodný charakter a produkty kvality bio. Hlavne Vás tlačia dve veličiny, ktoré v tom momente nemáte a to čas a peniaze.

To isté sa môže stať aj s rastom rastlín. Vaše obrovské rastové polia sú prázdne, rastliny nerastú. Zistíte, že je nevhodný chemizmus alebo teplota vody. Čo spravíte? Použijete chémiu na doplnenie chýbajúcich látok alebo inštalujete drahé zariadenie na zmäkčovanie vody, budete ohrievať vodu a pod. Tiež ma trochu pobavil článok, kde veľký podnikateľ chce chovať mieňa v akvapónii. Táto ryba najlepšie rastie pri teplotach pod 10 stupňov Celzia, čo je nezlučitelné s rastlinami, ktoré potrebujú na rast teplo a ich korene nemôžete nechať rásť v 10 stupňovej vode lebo odumrú a zhnijú. Čiže keď potom čítate takéto vyjadrenie, tak rozmýšľam, že ten človek čo chce toto robiť je už na začiatku odsúdený na neúspech. Celkom rád by som čítal rizikovú analýzu na takýto miliónový projekt :-)

Možno so mnou nebudete súhlasiť ale klasický biznis model má veľa slabých miest aby mohol v podmienkach akvapónie fungovať. Klobúk dole pred biznismenom, ktorý dokáže zaplatiť skúsených ľudí a bude im celý čas veriť, to nie je v našich končinách bežné. Lebo keď prídu prvé neúspechy a začnú tlačiť banky, tak prírodný charakter akvapónie je v čudu a bude záležať len na tom aby sa dosiahla vyrátaná produkcia bez ohľadu na to akým spôsobom.

Stále som presvedčený o tom, že akvapónia môže mať aj komerčný úspech, ale musí sa robiť tak, že človek začne v malom ako samo zásobiteľ rybami, zeleninou a ovocím a postupne keď sa mu darí a zvyšuje sa jeho profesionalita, tak sa môže púšťať do väčších objemov. Nie je to výroba plastových okien, kde sa nakúpi technológia, zoženú sa lacní ľudia a môže sa chrliť v tisícoch. Živočíšna a rastlinná výroba je práca so živými organizmami !

Neviem či sa mi podarilo pre všetkých vysvetliť ten rozdiel v prístupe ku komerčnej akvapónii, ale verím, že tí ktorí majú silné prírodné cítenie ten rozdiel postrehli. Kľudne mi nechajte odkaz na stránke, rád sa Vám ozvem ak by ste chceli podebatiť o tejto alebo o iných akvaponických témach. Kľudne článok prepracujem, keď zistím, že niektoré moje pohľady a argumenty sú nesprávne.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu