Články

06.10.2013

Akvapónia v zahrade 2013 - zhodnotenie

Leto sa skončilo, nastupuje jeseň a to je čas na zhodnotenie nášho prvého akvaponického pokusu u nás v záhrade. Hneď v úvode sa dá povedať, že tento spôsob chovu rýb a pestovania rastlín sa osvedčil a táto metóda má v našich podmienkach veľký potenciál.

Pokus sa uskutočnil v našej záhrade, kde bolo použité existujúce jazierko veľkosti cca 65 metrov štvorcových a boli vybudované 3 rastové polia, ktoré boli prepojené s jazierkom. Voda z jazierka bola čerpaná do rastových polí 2 krát denne po jednej hodine a to o piatej hodine ráno a dvadsiatej hodine večer. Rastové polia sú postavené ako kaskáda, kde sa voda čerpá do najvrchnejšieho rastového poľa a pôsobením gravitácie preteká cez ďalšie polia, ktoré sú nižšie položené až do jazierka. Postup výstavby rastových polí je popísaný v seriály Akvapónia na záhrade (2013) v kategórii Projekty a aktivity.

V nádrži plávala zmes riečnych rýb v druhovom zložení: jalec hlavatý, belička, hrúz obyčajný, ostriež riečny a sumček americký a v celkovom množstve cca 60 kusov.

Do rastových polí sme pridali rastliny dvomi spôsobmi. Buď ako predpestované sadenice v zakoreňovačoch alebo priamy výsev do záhona. Ako sadenice sme vysádzali rajčiny a rôzne druhy papriky. Priamo do záhona sme vysievali rukolu, mrkvu, petržlen, cibuľu, cuketu, kukuricu a dva druhy fazule.

Už po výseve sme si uvedomili jednu zákernosť, ktorú je treba brať do úvahy pri sejbe malých semien. Napríklad mrkva, petržlen, rukola a cibuľa majú veľmi malé semienka a pri sejbe do hrubšieho substrátu, v našom prípade 4-8mm zapadnú veľmi hlboko a to ma negatívny dopad na vzchádzanie. Vzchádzajú veľmi dlho a klíčivosť je dosť nízka. V konečnom dôsledku zopár semienok vyklíčilo a dorástlo do normálnej veľkosti, ale tipujem, že to boli semienka, ktoré náhodou nezapadli hlboko. Tomuto negatívu sa dá zabrániť použitím jemnejšieho substrátu na povrch rastového poľa.

Veľké semená - kukurica, fazuľa, cuketa vyklíčili v priebehu 3-4 dní a rastliny rástli veľmi dobre.

Sadenice zo zakoreňovačov sa veľmi dobre ujali v substráte, určitú dobu aj veľmi dobre rástli. Potom však došlo k zakrpateniu rastlín. Pravdepodobne k tomu došlo z dôvodu nedostatku živín v jazierkovej vode, 60 rýb je príliš málo na vyhnojenie jazierka. Zaujímavé je, že všetky zakrpatené rastliny priniesli plody, mali sme miniatúrne paradajky a taktiež aj malinké papričky a baranie rohy. Chuťovo boli rovnaké ako veľké plody. Prostredie, ktoré sme vytvorili tento rok najviac vyhovovalo cuketám, vyrástli normálne vyvinuté rastliny a taktiež plody dosahovali normálnu veľkosť. Kukurica narástla do polovičnej veľkosti a rovnako aj klásky boli polovičnej veľkosti. Fazuľa narástla normálnu veľkosť, ale v strukoch bolo menšie množstvo fazuliek 3-4 kusy.

Z uvedeného vyplýva, že dvomi problémami, ktoré sme odhalili a spôsobili zníženú úrodu boli zrnitosť substrátu pri klíčení a množstvo dostupných živín pre rast rastlín.

V budúcom roku plánujeme spraviť nasledujúce kroky na zlepšenie úrody:

1/ pred výsevom drobných semien rozhodíme na povrch štrku drobný substrát ? substrát na výsev, ktorý zabráni drobným semenám aby zapadli hlbšie ako je vhodné pre klíčenie,

2/ zvýšime obsádku rýb v jazierku aby sme dosiahli lepšie vyhnojenie vody, plus pohnojíme rastové polia granulovaným maštaľným hnojom,

3/ do rastových polí nasadíme dážďovky, ktoré pomáhajú premieňať organický odpad na živiny.

 Veríme, že náš pokus, ktorý plánujeme zopakovať aj budúci rok by mohol slúžiť ako inšpirácia pre Vás ktorí máte chuť skúšať nové inšpiratívne metódy pestovania zeleniny a ovocia a popri tom si môžete dopriať aj rybacie mäso.

A na záver jeden krátky doplnok, pre tých ktorým sa zdá takéto úsilie zbytočné a povedia si, že veď v obchodoch je všetkého dosť načo toľko námahy pre pár rýb a trochu zeleniny. Dnes ráno sme varili s manželkou králičí vývar a keďže sme ešte tento rok nemali dostatok svojej zeleniny, tak sme použili aj zeleninu z obchodu. Naša zeleninka bola malá nespĺňala štandard EU pre zakrivenie a celkový vzhľad, ale pri porovnaní chute a vône našej a tej z obchodu sme si znovu povedali, že to čo robíme má zmysel. Tí, čo to poznajú nám rozumejú a tí ktorí čo to nepoznajú by mali vyskúšať a potom pochopia :-)
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu