O akvapónii inak

Neviem kedy ste sa dostali k čítaniu tohto článku, či hneď na začiatku prehliadania webu alebo ku koncu, ale možno Vás prenasleduje otázka, že načo to robím, prečo rozmýšľam o nejakých nových metódach produkcie potravín veď všetkého je v obchodoch dosť, stačí ísť a kúpiť. A možno tie nákupy v obchodoch Vám na túto otázku aj odpovedali. Človek sa stal vyslovene závislý na tom čo kúpi v obchode a pritom veľa potravín by si vedel vyprodukovať aj sám a netreba na to vynaložiť ani veľkú snahu a financie. A to ani neplánujem polemizovať o tom čo v obchodoch kupujeme, akú kvalitu a za aké peniaze. V súčasnosti sa začína stále viac prezentovať lokálna výroba potravín, ktoré sú najkvalitnejšie a aj najlacnejšie. To že kúpite v obchode lacnejší tovar zo zahraničia ako od domácich výrobcov je anomália dnešnej doby, ktorá je podľa môjho názoru iba dočasná, iba dovtedy kým zahraničný výrobcovia zničia konkurenciu domácich výrobcov a potom začnú aj ceny zahraničných výrobkov rapídne rásť a potom budeme kupovať drahé nekvalitné potraviny (nedávno bol o tom zaujímavý dokument na STV2 o tom ako Europská únia ničí chovateľov hydiny v Afrike). Žiadny zahraničný producent potravín nedáva nízke ceny dobrovoľne, je to iba konkurenčný boj a ten kto prežije bude z toho profitovať keď už nebude mať konkurenciu.

Jednou z ciest ako sa k takémuto stavu nepriblížiť je ten, že si znovu začneme produkovať niektoré potraviny doma alebo budeme mať overeného domáceho malého výrobcu, ktorému budeme dôverovať a od ktorého budeme nakupovať. Možno ľudia v mestách si povedia, že to sa dá dosiahnuť iba na vidieku, ale príklady zo sveta hovoria niečo iné. Vy čo ste zdatnejší v angličtine skúste si zadať do prehliadača heslá ako Urban agriculture alebo Urban aquaponics a určite zistíte, že svetový trend je znovuzavedenie produkcie potravín aj v mestách. Vy čo túto možnosť nemáte, tak skúste sledovať naše články, kde by sme sa chceli aj takýmto veciam venovať.

Akvapónia nie je len o tom ako vyrábať potraviny pre vlastnú potrebu, ale je to aj určitá forma zábavy ako napríklad záhradkárstvo, chov rýb v záhradných jazierkách. Je to v podstate návrat k prírode a ľudia prostredníctvom akvapónie znovu začnú chápať prírodné zákony a postupy a zistia, že aj keď je doba iná, tak príroda okolo funguje stále na rovnako dokonalom princípe ako v časoch keď ju človek tak brutálne nemenil. Nad prírodou človek nikdy nezvíťazí a nikdy si ju nepodmaní, buď sa naučí žiť v súlade alebo sa postará o vymiznutie ďalšieho živočíšneho druhu, ktorým bude v tomto prípade on sám - človek.

Prečo je teda akvapónia tou záchranou? Vie využívať moderné výdobytky tejto doby v súlade s prírodnými zákonmi. Je energetický nenáročná, jedno čerpadlo s príkonom 100 wattovej žiarovky vie vytvoriť uzavretý systém v ktorom získate rovnováhu medzi produkciou rýb a produkciou rastlín. Akvapónia je tým zaujímavá, že sa stále vyvíja a každý deň vznikajú unikátne riešenia na známe problémy.

Príklad k technológii prečerpávaniu vody. Najskôr sa používali bežne dostupne čerpadlá s väčším príkonom a menším výkonom, ako alternatíva boli objavené veľmi úsporne čerpadlá, pri príkone 100 Wattov vedia prečerpať 16000 litrov vody za hodinu. Ďalšou alternatívou je prečerpávanie vody použitím čerpadla na veterný pohon, taktiež sú už v predaji čerpadlá na slnečný pohon. Plus akvaristami bola vynájdená metóda čerpania vody za pomoci vzduchu, tzv. mamutka prípadne anglicky názov airlift, tzn. že vodu tlačí vzduch ktorý je privádzaný vysoko úspornými vzduchovými kompresormi s príkonom 30 – 40 W. Toto je len jeden príklad ako sa vyvíja technológia prečerpávania vody, ktorá je pre akvapóniu nenahraditeľná, príklad ako sa znižuje jej energetická náročnosť a v podstate sú viditeľné aj snahy o vytvorenie nezávislosti na rozvodných sieťach.

Ako som už písal, akvapónia je zábava pre tvorivých ľudí, ktorí radi riešia problémy, majú radi riešenia ktoré nepoškodzujú prírodu, neuspokojujú sa so súčasným stavom kedy tu žijeme na Zemi na dlh a je otázka času kedy sa všetky vyčerpateľné zdroje vyčerpajú. Je to princíp, ktorý umožňuje dosiahnuť trvalú udržatelnosť života na Zemi.

V podstate tento článok je ešte nedokončený a postupne budem pridávať ďalšie zamyslenia na túto tému, kľudne mi môžete napísať Vaše názory, rád rozviniem s Vami debatu na túto tému lebo akvapónia je aj o tímovej spolupráci a hľadaní čo najlepších riešení, ktoré máte možno aj Vy v hlavách.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu