Nádrže pre ryby

 

Pre chov rýb v akvapónii sa dá použiť celý rad rôznych typov nádrží, záleží len od veľkosti systému, preferovaného materiálu a v neposlednom rade aj finančných možností.

  • Sklenené nádrže “akvária“ – sú ideálne pre experimentálne menšie systémy alebo domáce interiérové komplety. Môžu to byť čisto ako dekoračné systémy, akvárium + nádrž postavená nad akváriom prípadne vedľa a v nádrži sú pestované rôzne izbové rastliny. Pre gazdinky by mohol byť praktický mini set akvárium s rybami + nádrž s rôznymi bylinkami používanými v kuchyni. Podobná ale väčšia verzia by mohla byť použitá napríklad v reštaurácii, kde by akvárium spĺňalo dekoračný účel v interiéry reštaurácie a nádrž s rastlinami by bola umiestnená v kuchyni a tu by mohli tiež pestovať čerstvé bylinky do jedla a nápojov. Taktiež si viem takýto set predstaviť v školách, ktorý by bol využívaný pri výučbe niektorých predmetov – prírodoveda, chémia a pod. So sklenenými akváriami sa dá uvažovať aj pre veľké verejné výstavne akvária.
  • Plastové nádrže – sú univerzálne pre rôzne typy použitia a kombinácii. Na jednej strane je plastových nádrží veľmi veľa typov, tvarov, ale ak požadujete nádrže na mieru, tak je problém nájsť firmu ktorá by ich pre Vás vyrobila. Toto je situácia u nás na Slovensku, v zahraničí už je sortiment väčší, ale žiaľ aj cena je vyššia. Najčastejšie sa používajú obdĺžnikové a valcovité nádrže zo sklolaminátu, prípadne polypropylénu. Dôležité je aby sa z nich neuvoľňovali žiadne škodlivé látky do vody. V zahraničí sa vyrábajú aj celé plastové sety pre akvapóniu a takýto plastový set sa dá postaviť na malú terasu, prípadne niekde do záhrady a dokáže Vás zásobovať čerstvou zeleninou a rybami počas celej sezóny. Veľkosť systému je menitelná tým, že sa dajú sety medzi sebou prepájať a kombinovať.
  • Nádrže z fólie – sú stavebne náročnejšie a využívajú sa zväčša pri veľkých objemoch, kde sa nedajú použiť predchádzajúce typy nádrží. Nádrž pozostáva zvyčajne z viacerých vrstiev, kde jednu časť tvorí skelet nádrže urobený z tvárnic, dreva, kovu prípadne zemný výkop. A potom tu musí byť vodotesná časť ktorá pozostáva z vodotesnej fólie. Fólii je tiež viac typov, najviac sa osvedčili jazierkové fólie z PVC alebo kaučuku. Použitie týchto typov nádrží si viem predstaviť hlavne pri komerčnej akvapónii alebo druhá možnosť je využitie v záhrade, kde si spravíte jazierko s rybami a rastové polia umiestnite v blízkosti jazierka.

Tieto tri typy nádrží by som považoval za základné typy, samozrejme existujú aj výnimky ako rôzne drevené sudy a staré plechové vane a pod., ktoré sa dajú tiež na tento účel využiť. Vždy to závisí od konkrétnych možností a podmienok a ako som už spomínal, hlavné požiadavky na nádrže pre ryby sú vodotesnosť a zdravotná nezávadnosť a dostatočná veľkosť pre chované ryby.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu