Dizajn akvaponických systémov

Dizajn akvaponického systému umožňuje aby bola voda z nádrží s rybami transportovaná bez strát do rastových polí s rastlinami. Existuje niekoľko systémov a prechodov medzi týmito systémami. Na tejto stránke v krátkosti popíšeme základné typy a všetky ďalšie informácie, pozitíva a negatíva budú publikované v článkoch v sekcii "Články".

Existujú v podstate tri základné systémy, názvy sú prevzaté z angličtiny:

  • Rastové polia naplnené substrátom - pri tomto systéme sú rastové polia naplnené inertným materiálom (napr. štrk, kamenná drť, keramzit a pod.). Rastliny sú zakorenené v substráte a voda so živinami (ďalej živný roztok) preteká pomedzi substrát a obmýva korene. Tento systém je najviac používaný v akvapónii, okrem rastu rastlín umožňuje v substráte chovať dážďovky, ktoré veľmi priaznivo vplývajú na rast rastlín a zároveň môžu slúžiť ako potrava pre ryby. S týmto spôsobom mám skúsenosť aj doma, kde mám akvárium, ktorého voda je prečerpávaná cez dve rastové polia, v ktorých rastú izbové rastliny a vytvárajú tak v obývačke pekný dekoračný komplet.
  • NFT (Nutrient Film Technique) - rastliny rastú bez substrátu, korene prichádzajú do styku so živným roztokom, ktorý preteká vo veľmi tenkej vrstve takzvaný film. Tento systém sa viac používa v komerčnej hydropónii, v akvapónii zatiaľ nie je moc rozšírený.
  • DWC (Deep Water Culture) - rastliny rastú v náržiach so živným roztokom na plávajúcich raftoch a korene im volne splývajú do živného roztoku. Tento systém svojim veľkým objemom vody vytvára najstabilnejšie prostredie pre ryby aj rastliny.

Je veľa diskusií, ktorá metóda je najlepšia, ale v podstate vždy závisí od konkrétneho prípadu, pestovaných rastlín, dostupnosti substrátu a pod. A v tom je akvapónia pekná, že môžete skúšať a zisťovať čo najlepšie vyhovuje práve Vám. A samozrejme budeme radi keď sa s nami o Vaše skúsenosti podelíte.
Copyright 2012 - www.akvaponia.eu